Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Kontakt

Miroslav Spurný
miroslav@spurny.eu

Michal Spurný
michal@spurny.eu

Reklama
Máte na Einsteina?!
banner adFOX
Kaktusy

Pěstování kaktusů

Pro pěstování nejen kaktusů je důležitá volba správné půdní směsi. V tomto článku se podrobněji seznámíme s nároky na půdu, vhodnosti drenáže, druhy půd vhodných k pěstování a nároky jednotlivých druhů kaktusů.

Volba půdy je pro začínajícího sběratele-pěstitele problémem číslo jedna. Většina začátečníků předpokládá, že speciální směs je pro výsadbu tou hlavní podmínkou, která zajišt'uje úspěšné pěstování kaktusů, a tak hledá a zkouší recepty, kopírující složení půdy v domovině kaktusů. Nezdary si vysvětluje špatným receptem. Často pak následuje nekonečné přesazování kaktusů z jedné "ideální" směsi do druhé, což končívá velmi smutně. Není pochyb o tom, že i dva sběratelé, používající stejného návodu, sestavují různé směsi, nebot' jednotlivé komponenty nebudou zcela shodné. Je také naivní předpokládat, že podle návodu dosáhneme stejného složení půdy jako v domovině kaktusů. Kromě toho u mnohých kaktusů dosud ani nemáme podrobnou zprávu o půdě, v níž rostou.
V různých sbírkách však kaktusy úspěšně rostou i v odlišných půdních směsích. Sběratelé často používají pro všechny rostliny jednu směs, a přesto většina z nich roste normálně, jen některé exempláře mírně strádají. Takové příklady přesvědčivě dokazují, že úspěšné pěstování kaktusů není výrazně podmíněno půdní směsí. Přesto nelze otázku půdy podceňovat. U kaktusů není ani tak podstatné, z čeho se skládá půda pro výsadbu, hlavní je kyselost a struktura směsi, množství a poměr živin v ní. Mimořádně důležité je, aby v půdě nebyly houby ani živočišní škůdci, což je nebezpečné pro kořeny i celou rostlinu. Tradičně se pro kaktusy sestavuje buď několik směsí, nebo jedna základní, doplňovaná různými přísadami. Praxe dokazuje, že většinu kaktusů ve sbírkách můžeme rozdělit do dvou skupin: pro jednu jsou vhodné lehké směsi písčité, pro druhou těžké hlinité. Stepní a lesní kaktusy, které mají obvykle rozvětvené tenké kořeny, vyžadují lehkou směs s kyselou až slabě kyselou reakcí, zatímco pouštní a horské kaktusy potřebují půdu těžkou s neutrální nebo slabě alkalickou reakcí. K zhotovení základní směsi se používá hlinitá zemina, zetlelé listí (které se dá nahradit rašelinou), písek, drobné oblázky, drt' z cihel. Každý z těchto základních komponentů se také přidává jako doplněk. Rašelina, listovka i hlinitá půda se prosívají nejlépe sítkem z umělé hmoty s otvory 3-5 mm, hrubozrnný písek a drobné oblázky se pečlivě promývají. Cihlovou drt' o rozměru 2-6 mm je třeba také promýt, odstranit prach, přelít slabým roztokem kyseliny sírové a počkat až do konce šumění, pak znovu dobře promýt. Rašelina půdu kypří. Vhodná je stará, dobře proleželá rašelina slatinná, neboť vrchovištní je bez živin a obsahuje škodlivé kyseliny. Oblázky a písek mívají obvykle lehce alkalickou reakci, používá se jich pro zlepšení propustnosti půdy i jako drenáže. Cihlová drt' slouží k témuž účelu, kromě toho částečně nasává přebytečnou vláhu.
Lehkou směs utvoříme ze dvou dílů rašeliny nebo listovky, dvou dílů písku a jednoho dílu hlinité zeminy. Těžká směs se připravuje ze tří dílů hrudkovité hlinité zeminy, dvou dílů drobných oblázků nebo hrubozrnného písku, dvou dilů cihlové drti, kterou je možno zaměnit drobnými oblázky, jednoho dílu rašeliny a jednoho dilu listovky. Na vědro směsi je dobré přidat 100-150 gramů směsi superfosfátu s fosforečnanem draselným - namíchané v poměru 3 : 1. Připravené směsi se bezpodmínečně musí propařit ve vodní lázni. K tomu postačí dva kastroly různé velikosti. Menší se naplní zemí, přikryje se a postaví do velkého kastrolu, do něhož jsme nalili trochu vody. Voda se vaří hodinu, potom se kastroly odstaví z ohně a zem se nechá vychladnout. Směsi se musí připravit přibližně měsíc před sázením. Uchováváme je v mírně vlhkém stavu, aby se obnovily potřebné půdní vlastnosti. Předem nelze říci, jak bude reagovat ten či onen kaktus na připravenou půdu.
Jestliže se složení směsi nemění každoročně, je snadné provést nezbytné korekce při sázení. Všeobecné pravidlo pro jarní sázení je toto: rostliny s tenkými kořeny vysazujeme do lehké půdy, s tlustými řepovitými do těžké půdy hlinité. Na podzim při vyndávání kaktusů z kořenáčů je třeba prohlédnout kořenový systém. Musíme pamatovat, že v každé, dokonce i v té nejkypřejší půdě mohou uhnít kořeny, jestliže je rostlina zalévána v období vegetačního klidu.

| Autor: Miroslav Spurný | Vydáno dne 26. 11. 2006 | 7033 přečtení | Počet komentářů: 2859 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
reklama adFOX
Novinky
03.07.2008: Fotogalerie
nové fotografie v galerii rekonstrukce a Vašík

02.03.2008: Fotogalerie
byla přidána galerie Sádrokartonářské práce

23.06.2007: Fotogalerie
Přidány nové fotografie do galerií výlety po okolí a a výlety po kraji

14.06.2007: Fotogalerie
byla přidána galerie výlety po kraji

10.04.2007: Nové články
byly přidány nové články do rubriky Inzerce a Autodílna
Kalendář aktualizací
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
Anketa
Těšíte se na Vánoce, sníh a dlouhé večery?


Celkem hlasovalo: 19

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server